null Enyhült a szabályozás a nitrátérzékeny területen gazdálkodók esetében

Enyhült a szabályozás a nitrátérzékeny területen gazdálkodók esetében

2021. szeptember 24, péntek

A nitrátrendelet* módosításának köszönhetően egy hónappal rövidült a trágyázási tilalmi időszak. A kedvezőbb szabályozás elősegíti a nitrátérzékeny területen gazdálkodók termésmennyiségének és -minőségének javítását, ezáltal pozitívan befolyásolja a versenyképességüket, valamint a hazai növénytermesztés eredményességét.

A rendeletmódosítást az indokolta, hogy az éghajlatváltozás hatására az elmúlt években az őszi kultúrák vetése  sok esetben eltolódott, a korábbi szabályozás viszont nem tette lehetővé a későbbi trágyázást, ami pedig feltétlenül szükséges a növények optimális fejlődéséhez. 

A nitrátrendelet az alábbi pontokon módosult:
1.    2.§ (7) „Téli legeltetés minden év november 30. és február 15. közötti legeltetés”
2.    4.§ (2) „Tilos trágyát kijuttatni: őszi kalászosok esetében november 30-tól január 31-ig,  egyéb esetben november 30-tól február-15-ig.
3.    4.§ (6) „A 12%-nál meredekebb lejtésű terület talajára kijuttatott műtrágyát a kijuttatást követő 4 órán belül a talajba kell dolgozni, kivéve fejtrágyázás műveletét.”
4.    6.§  (10) „Tilos könnyen oldódó nitrogéntrágyát kijuttatni, a betakarítás után, ha ősszel nem kerül sor újabb kultúra vetésére.”
5.    6.§ (4) „A kijuttatott istállótrágyát kijuttatást követő 4 órán belül, egyenletesen a talajba kell dolgozni.”
6.    9.§ (1) b) „Elszivárgás elleni védelem nélküli ideiglenes trágyakazal nem létesíthető és nem tartható fenn: november 30 és február 15. között mezőgazdasági művelés alatt álló táblán, valamint fagyott, vízzel telített, összefüggő hótakaróval borított talajon”

Hivatkozott jogszabály:
*a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program részletes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről szóló 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet

Friss hírek

2025. május 22, csütörtök

Javulnak az antibiotikum-forgalmazási adatok az állatgyógyászati készítmények esetében

Az Európai Gyógyszerügynökség közzétette a 2023-as évre vonatkozó első ESUAvet jelentést, amely az állatgyógyászati antimikrobiális szerek forgalmazását és felhasználását egyaránt vizsgálja. Az új, már kötelező tagállami adatszolgáltatásra épülő rendszer pontosabb képet ad az antibiotikum helyzetről. A jelentés szerint Magyarország tovább javított az eladott antibiotikumok terén: jelenleg már csak a hetedik helyen áll az EU-tagállamok között, míg az értékesített mennyiség csaknem megegyezik az EU-s átlaggal. Az adatok értelmezését az EMA online tájékoztatóval is segíti. A június 3-ai eseményre szabadon regisztrálhat minden érdeklődő, de kiemelten a praktizáló állatorvosok számára lehet hasznos.

Tovább >

2025. május 22, csütörtök

Tolna vármegye - 56. számú vizsgálat - Kölesdi Önkormányzati Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. Főzőkonyhája - Kölesd

Tolna vármegye - 56. számú vizsgálat - Kölesdi Önkormányzati Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. Főzőkonyhája - Kölesd

Tovább >